Instrukcja tapetowania

Informacje ogólne

Ważne: Tapety jako produkty papierowe nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu ze źródłami elektryczności. Należy zachować szczególną ostrożność przy nakładaniu tapety w pobliżu gniazdek i przełączników. 

Przed rozpoczęciem klejenia tapet w rolce należy sprawdzić, czy wszystkie rolki w danym wzorze mają ten sam numer partii. Między partiami zdarzają się drobne różnice kolorystyczne, dlatego planując tapetowanie pokoju w odstępach czasowych warto zamówić wszystkie potrzebne rolki tapety za jednym razem.

Przygotowanie ścian do tapetowania

Odpowiednie przygotowanie ścian to jeden z najważniejszych warunków osiągnięcia zadowalającego efektu końcowego tapetowania. Ściany powinny być czyste (odtłuszczone, odpylone) i suche, pozbawione dziur i pęknięć. W przypadku mocno chłonnych podłóż (jak płyta gipsowa) powinno się je najpierw zagruntować. Stare tapety, nierówności i ostre krawędzie należy usunąć, a pęknięcia i dziury uzupełnić, wyrównać i zagruntować.  

W przypadku powierzchni pomalowanych śliskimi farbami (np. olejne) należy je zeskrobać lub w ostateczności zmatowić papierem ściernym. Podobnie w przypadku warstw starej farby najlepiej jest pozbyć się ich poprzez zeskrobanie, szczególnie jeśli samoistnie odchodzą one od pierwotnego podłoża. 

Przed przystąpieniem do klejenia należy ponownie sprawdzić czy ściany są suche, odpylone i odtłuszczone. Szczególnie w przypadku miejsc świeżo tynkowanych czy gruntowanych. W innym razie pojawia się duże ryzyko zmniejszenia przyczepności kleju do podłoża, a nawet powstawania pleśni pod i na tapecie. 

Klejenie tapet w rolce i w brytach

Pierwszym etapem klejenia tapety w rolce jest jej odpowiednie docięcie, dzięki temu przyspieszy się proces samego klejenia co zminimalizuje problem szybko schnącego kleju. Tapetę należy dociąć zgodnie z wysokością ścian dodając do każdego paska 5 cm zapasu oraz (z wyjątkiem pierwszego paska) długość pasowania - jak to zrobić opisaliśmy poniżej. W przypadku tapet w brytach należy wszystkie bryty rozłożyć i sprawdzić pasowanie wzoru. Klejenie rozpoczynamy zwyczajowo od okna, w kierunku przeciwległej ściany. W przypadku naszych tapet klej należy nakładać równomiernie jedynie na powierzchnię ściany, za pomocą wałka malarskiego lub pędzla. Warstwa kleju powinna dokładnie pokrywać ścianę natomiast nie powinna być zbyt gruba. 

Po nałożeniu kleju na szerokość o kilka centymetrów większą niż pasek tapety przykładamy tapetę rozpoczynając od góry ściany. Tapetę należy delikatnie wyrównać do krawędzi ściany i wygładzić pozbywając się przy tym nierówności i pęcherzyków powietrza. Do wygładzania rekomendujemy pacę do tapety, wałek piankowy lub szczotkę do papieru. Nakładany kawałek tapety powinien być za długi (posiadać zapas), dlatego po przyklejeniu należy delikatnie odciąć nadmiar z wykorzystaniem nożyka do tapet. Kolejne paski tapety należy dopasowywać do krawędzi położonego już fragmentu i kleić w analogiczny sposób.  

Pasowanie wzoru tapety w rolce

To jeden z najważniejszych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie zakupu, a następnie klejenia tapety. Jego wartość różni się w zależności od wzoru tapety i jest podana w opisie oraz na opakowaniach produktów. Dla kogoś kto pierwszy raz klei tapetę pojęcie pasowania wzoru może wydawać się niezrozumiałe, dlatego warto zapoznać się z poniższym opisem. Wyjaśniamy co to jest pasowanie wzoru, jakie rodzaje pasowania można spotkać w naszym sklepie, jak obliczyć ilość potrzebnych rolek oraz jak spasować wzór na ścianie w zależności od wartości przesunięcia. 

Tapety niewymagające wiedzy na temat pasowania wzoru to najprościej mówiąc tapety o jednolitym wzorze przy krawędziach rolki np. tapety jednokolorowe, tapety w paski. W przypadku takich tapet należy jedynie zachować czujność, aby nie przykleić wzoru do góry nogami. W naszym sklepie wszystkie produkty posiadają jedno z dwóch opisanych poniżej pasowań: 

1. Proste pasowanie wzoru

Parametr podany w tym przypadku oznacza powtarzalność wzoru, inaczej mówiąc co ile centymetrów wzór się powtarza. W przypadku prostego pasowania wzoru jego wartość jest równa powtarzalności wzoru. W praktyce pierwszy pasek docinamy zgodnie z długością ściany i zapasem 5-10 cm, a jeśli pasowanie wynosi np. 26,5 cm to każdy kolejny pasek powinien być o te 26,5 cm dłuższy od pierwszego. Dzięki temu uzyskamy zapas dokładnie jednego pełnego wzoru i to na pewno wystarczy żeby wzory spasować. Następnie w trakcie układania tapety na ścianie pamiętamy o dopasowywaniu wzoru kładzionego paska do wcześniej przyklejonego. 

proste pasowanie wzoru tapety

 

2. Pasowanie z przesunięciem wzoru

W przypadku tego typu tapet podane są 2 wartości, tak jak wyżej powtarzalność wzoru oraz dodatkowo długość pasowania będącą połową długości wzoru. Przy tego typu tapetach pierwszy pasek tniemy w zależności od długości ściany + zapas (jak wyżej), a każdy kolejny powinien być dłuższy o połowę powtarzalności wzoru lub inaczej mówiąc o długość pasowania. W praktyce jeśli powtarzalność wzoru to 41 cm to długość pasowania wzoru wynosi 20,5 cm. Z tego względu każdy kolejny pasek (drugi, trzeci...) powinien być dłuższy od pierwszego paska o 20,5 cm. 

pasowanie z przesunięciem wzoru tapety

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl